przedszkole

W wieku każdego dziecka przychodzi taki moment, gdy przedszkole staje się niezbędnym rozwiązaniem. W życiu kilkulatka mama i tata to najważniejsze osoby. To właśnie z tego powodu adaptacja w przedszkolu może okazać się trudna. W związku z tym należy przygotować dziecko w odpowiedni sposób do zmian, które zajdą w jego codziennym życiu.

Dziecko w przedszkolu – jak je na to przygotować?

Warto wiedzieć, że dzieci w różny sposób przeżywają rozstania z rodzicami oraz zmianę codziennej rutyny. Pamiętajmy, że dotychczas to właśnie rodzice byli najważniejszymi opiekunami. Adaptacja w przedszkolu może wiązać się ze smutkiem oraz lękiem u dzieci, jak i rodziców. Wbrew pozorom to naturalne reakcje, które nie powinny nas w żaden sposób niepokoić. Okres adaptacji w większości przypadków trwa zwykle około tygodnia, maksymalnie do dwóch.  Adaptacja w przedszkolu niepublicznym uzależniona jest w dużej mierze od emocjonalnej dojrzałości dzieci i postawy rodziców. Aby to wszystkim ułatwić, przedszkole organizuje tydzień adaptacyjny. Wówczas dziecko poznaje wychowawczynie, swoją nową grupę oraz salę i zabawki. Ma wspaniałą okazję na oswojenie się z nowym otoczeniem poprzez wzięcie udziału w organizowanych w tym czasie wspólnych grach i zabawach. To niezwykle istotne dla tak wrażliwej i delikatnej osoby, jaką jest dziecko.

Pierwsze dni są najważniejsze

Oto kilka pomocnych wskazówek dla rodziców:

• bardzo ważne jest, aby w obecności dziecka nie rozważać, czy pójście do przedszkola jest dobrą decyzją,
  • warto mówić w pozytywny sposób o tej nowej dla dziecka sytuacji,
  • opowiadajmy ciekawe historie, aby móc odwrócić uwagę dziecka od napięcia, które ono odczuwa,
  • w wolnym czasie zróbmy razem z dzieckiem coś, co ono lubi,
  • czytajmy dziecku książeczki, których bohaterowie również idą do przedszkola, by poczuło się raźniej,
  • w internecie można znaleźć specjalne bajki terapeutyczne do słuchania, uczące dziecko w przystępny dla niego sposób, jak radzić sobie z różnymi emocjami,
  • starajmy się odbierać dziecko o tej porze, na którą się z nim umawiamy, bez spóźnień,
  • mówmy dziecku, że jest dla nas ważne i jak bardzo je kochamy,
  • najważniejsza jest konsekwencja w postawie rodziców – nie należy pozostawiać dziecka w domu, gdy ono się tego domaga,
  • jeśli to możliwe, w rozmowie z dzieckiem powspominajmy czasy, gdy sami chodziliśmy do przedszkola.

Adaptacja w przedszkolu powinna polegać również na odprowadzaniu dziecka przez tatę. To dobre rozwiązanie, gdyż z pewnością mężczyzną będzie towarzyszyć mniej emocji. Jeżeli dziecko tego potrzebuje, powinno wziąć ze sobą ulubioną zabawkę, co sprawi, że poczuje się pewniej. Wszelkie pożegnania powinny odbywać się sprawnie oraz bez emocji. Warto również stopniowo wydłużać godziny pobytu dziecka w przedszkolu. Pamiętajmy, że adaptacja przebiega sprawniej jeśli zapewnimy dziecku regularny pobyt w przedszkolu. W tym wieku rytm i plan dnia są dla dziecka kluczowe.